واردات درست خودرو خودروسازان را به خودشان می‌آورد

واردات خودرو مشروط بر اینکه فشار ارزی به کشور وارد نکند، فواید و مزایایی به همراه دارد.

قطعه نیوز: یک کارشناس صنعت در خصوص نحوه صحیح آزادسازی واردات خودرو، گفت: طرحی که اخیرا در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است چند نکته دارد که باید به آن توجه کرد.

جواد شاه‌جویی گفت: از مزایای واردات خودرو به کشور می‌توان به کاهش قیمت خودرو‌های وارداتی و متاثر شدن بازار خودرو‌های داخلی از این کاهش قیمت اشاره کرد.

وی بیان کرد: همانطور که در گذشته اتفاق افتاد، گره زدن واردات خودرو به اسقاط خودرو‌های فرسوده می‌تواند منجر به این شود که مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده رونق پیدا کند و اشتغال ایجاد شود؛ همچنین بحث کاهش آلودگی هوا و کاهش آلاینده‌ها و بی نیازی کشور از واردات آهن قراضه با توجه به اینکه صنعت فولاد رو به رشدی داریم و بحث افزایش ایمنی و توسعه بازار برای خودروساز‌های داخلی می‌تواند از این کار اتفاق افتد.

شاه‌جویی با تاکید بر اینکه واردات خودرو می‌تواند به رقابتی‌تر شدن بازار و شکستن انحصار خودروساز‌های داخلی کمک کند گفت: نکته دیگر این است که اگر بخواهیم این اتفاق بدون وارد کردن فشار ارزی به کشور صورت گیرد، باید واردات به صادرات گره بخورد.

وی ادامه داد: در حال حاضر صادرات خودرو یا نداریم و یا خیلی کم است و می‌توانیم با ایجاد بستری برای صادرات قطعات خودرو که در تولید برخی از آنها، مزیت‌هایی به واسطه نیروی کار ارزان، داشتن منابع طبیعی و انرژی ارزان، می‌توانیم واردات را مشروط به صادرات قطعه کنیم.

این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر اینکه باید زیرساخت صادرات را فراهم کنیم، گفت: به طور مثال شبکه فروش و خدمات پس از فروش ایجاد و روی تبلیغات برند کار کنیم. اینکه کشور به سمت این رود که خودروساز‌ها در تولید محصولات با کیفیت‌تر عمل کنند و همین باکیفیت‌تر کردن محصولات و کنار گذاشتن محصولات قدیمی در خودروساز‌ها می‌تواند باعث سرریز شدن فناوری و تولید خودرو‌های داخلی شود و اساسا کیفیت صنعت را در کشور افزایش دهد.

به گفته شاه‌جویی، استفاده مردم از این طرح این است که خودرو‌های به روزتری وارد کشور می‌شود و بازار خودرو رقابتی‌تر شده و خودرو ارزان‌تر می‌شود. دولت هم می‌تواند با واردات درآمدی کسب کند، مسئله این است که باید ارزی مورد نیاز نباشد و با همان ارز حاصل از صادرات خودرو‌های داخلی صورت گیرد و به اسقاط خودرو‌های فرسوده گره بخورد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.