شیوا: زیان خودروسازی گردن شورای رقابت نیست/ عرضه خودرو در بورس دلالی را بیشتر می‌کند

شیوا: خودروسازان می‌گویند زیان این صنعت به دلیل دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری است. در حالی که قیمت کارخانه‌ای خودرو منصفانه تعیین می‌شود و این قیمت بازار است که منصفانه نیست.

قطعه نیوز: رئیس شورای رقابت گفت: شورای رقابت باید استقلال داشته باشد و ناچار نشود طبق خواست دولت تصمیم‌گیری کند. بازار خودرو انحصاری است و ما تلاش کردیم نگذاریم این انحصار باعث شود خودروساز قیمت‌های خود را به بازار تحمیل کند.

به گزارش «قطعه نیوز»، رضا شیوا امروز در جمع خبرنگاران تاکید کرد: وقتی تورم بالای ۴۰ تا ۵۰ درصد است تولیدکننده باید حداقل‌ها را به قیمت اضافه کند و وقتی ما ۸ درصد به قیمت خودرو افزودیم مردم هم علیه شورای رقابت موضع گرفتند. در حالی که تولیدکننده نیز نیاز به افزایش قیمت داشت.

به گفته وی، هر روز می‌گویند که به دلیل ورود شورای رقابت خودروسازان زیان کرده‌اند اما قیمت منصفانه قیمت کارخانه است و قیمت بازار منصفانه نیست.

قیمت‌گذاری خودرو بر اساس قیمت پایه سال 90-91

شیوا افزود: شورای رقابت قبول ندارد که از طریق هزینه تمام شده قیمت‌گذاری کند. بلکه ما به قیمت پایه اعتقاد داریم و سال به سال تورم بخشی را به آن اضافه می‌کنیم. قیمت پایه بر اساس سال ۹۰_۹۱ است که هر سال تورم بخشی به آن اضافه شده است. برای خودروهای جدید هم از طریق روش کلینیک قیمت‌گذاری عمل کردیم.

رئیس شورای رقابت گفت: در سال ۹۰_۹۱ مشکلی در عرضه و تقاضا نداشتیم و مبنای قیمت را بر اساس آن سال گذاشتیم.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل ارزان بودن نیروی انسانی و انرژی و… قیمت‌های کارخانه‌های ما واقعی است و اگر خودرو وارد کشور شود مطمئناً قیمت‌های بازار می‌شکند زیرا آن نرخ‌ها واقعی نیستند.

رییس شورای رقابت خاطرنشان کرد: در خودروسازی سرمایه گذاری‌ها و هزینه‌های نامربوط زیادی وجود دارد. شرکت‌های زیرمجموعه خودروسازان کشور همه زیان‌ده هستند. در حالی‌که خودروساز فقط باید به فکر تولید خودرو باشد و به باقی حوزه‌ها ورود نکند.

به گفته شیوا، شورای رقابت زیانی به خودروساز وارد نکرده است. اینکه خودروساز بخواهد شورای رقابت هزینه‌های سربارش را بپوشاند، قابل پذیرش نیست.

هر کس برای فروش خودرو پیشنهادی جز قرعه‌کشی دارد، بگوید

شیوا تصریح کرد: دولتی‌ها با شورای رقابت مخالفتی ندارد و امکان تغییر شورای رقابت را ندارند. اینکه می‌خواهند برای خودرو چه برنامه‌ای بچینند بحث دیگری است.

وی با بیان اینکه می‌گویند با قرعه کشی مخالفیم، تاکید کرد: این در حالی است که در قرعه‌کشی هیچ کس نمی‌تواند نفوذ کند. در کشوری که تورم بالا است، عقل سالم حکم می‌کند مردم سرمایه و پول خود را کالا کنند. از این رو افراد زیادی برای خودرو ثبت نام می‌کنند.

به گفته رییس شورای رقابت، محدودیت‌های زیادی برای وارد نشدن دلالان به قرعه‌کشی‌ها گذاشته شده است.

شیوا تاکید کرد: تنها راه گذر از این مسائل افزایش عرضه است. متأسفانه اصلاً به دنبال افزایش عرضه نیستند. به هر حال در این تعداد عرضه فعلی که تقاضا چند برابر آن است چگونه باید خودروها را عرضه کرد؟ هر کس هر پیشنهاد دیگری دارد بگوید.

شیوا افزود: از دو سال پیش گفتیم با توجه به اینکه خودروسازان ما افزایش عرضه نمی‌کنند باید واردات انجام شود. در کشور محدودیت‌های ارزی داریم، در حالی که خودروهای تولیدی خودروسازان نیز ارزبری دارند و خودروهای مونتاژی هم ارزبری زیادی دارند.

تعرفه واردات بالا نباشد برای خودروهای صفر هم مشتری پیدا می‌شود

وی در ادامه بیان کرد: خودروهای مونتاژی کنترل شده نیستند و در مواردی برای تعیین قیمت، دلار را ۸۰ هزار تومان حساب می‌کنند.

رئیس شورای رقابت افزود: واردات خودرو هیچ فشار ارزی به کشور وارد نمی‌کند. اگر خودروی ۳ ساله وارد کشور شود مردم توان خرید انها را دارند. اگر تعرفه بالا نباشد برای خودروهای صفر هم مشتری پیدا می‌شود.

شیوا با اشاره به روش فروش از طریق عرضه خودرو در بورس، تصریح کرد: ارائه خودرو در بورس در شورای رقابت رای نیاورد. چراکه همان قیمت‌های بازار در بورس معامله خواهد شد و به دست مردم نمی‌رسد و باز هم دلال بازی می‌شود و تضمینی برای کاهش قیمت در بورس نیست. تنها راه کاهش قیمت افزایش عرضه است.

رئیس شورای رقابت اظهار کرد: خودروسازان هیچ مدل دیگری غیر از قرعه کشی نمی‌توانند بفروشند. شورای رقابت اساسا با پیش‌فروش مخالف است. تاکنون ۶۰۰ شکایت در مورد پیش‌خرید برای ما آمده است.

شیوا افزود: تا قیمت نهایی خودرو مشخص نشده نباید پیش‌فروشی صورت بگیرد. وقتی مشتری پیش‌پرداخت کرده، هیچ سودی هم دریافت نکرده چرا باید این موضوع را بپذیرد؟ ما گفتیم همان پولی که مشتری در مرحله اولیه می‌دهد بر اساس آن درصدی از خودرو سهم مشتری شود. بنابراین فروش فوق‌العاده بهتر است و ما مخالف پیش‌فروش هستیم.

انتخاب رئیس جدید شورای رقابت

وی اظهار کرد: دومین دوره شورای رقابت از ۱۳ مهر ماه به پایان می‌رسد و پس از معرفی نماینده‌ها وزارتخانه‌ها، ریاست جمهوری برای دوره جدید حکم می‌دهد و رئیس شورا از بین دو اقتصاددانی که وزیر امور اقتصادی و دارایی معرفی می‌کند، انتخاب می‌شود که فردا در همین زمینه جلسه‌ای خواهیم داشت.

شیوا به ماده ۵۸ و ۵۹ اشاره کرد و گفت: در بازارهایی که انحصار طبیعی وجود دارد مثل آب، برق و گاز ما ورود می‌کنیم و باید رگولاتوری به عنوان نهاد تنظیم‌گر تعیین شود. در ایران سازمان تنظیم مقررات یک رگولاتوری دارد که مورد تأیید هیچ یک از اقتصاددانان نیست. رگولاتوری باید مستقل و متخصص باشد. اگر از این رگولاتوری‌ها داشته باشیم دولت به شدت کوچک می‌شود و قیمت‌گذاری، واردات، صادرات و … به دست رگولاتوری می‌افتد.

رئیس شورای رقابت ادامه داد: شورای رقابت وظیفه دارد اساسنامه بازارهایی که نیاز به رگولاتوری دارند را به دولت بفرستد و دولت به مجلس ارسال کند. ما اساسنامه برق را به دولت قبل ارائه دادیم و دولت به مجلس ارسال کرد اما مجلس هنوز این موضوع را بررسی نکرده است و دولت جدید خواستار عودت این اساسنامه به دولت شده است. هیچ کس راغب نیست اختیارات خود را واگذار کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.